Dukla Destination https://www.dukladestination.com Place of Heroes Thu, 25 May 2017 09:17:29 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.5 72. výročie ukončenia II. svetovej vojny https://www.dukladestination.com/72-vyrocie-ukoncenia-ii-svetovej-vojny/ Thu, 18 May 2017 09:11:50 +0000 https://www.dukladestination.com/?p=2804/ 8. mája 1945 bol ukončený najväčší konflikt v dejinách ľudstva. Pri tejto príležitosti nezisková organizácia Dukla Destination zorganizovala oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom. Podujatie sa začalo pri pamätníku sovietskej armády..

Príspevok 72. výročie ukončenia II. svetovej vojny zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
8. mája 1945 bol ukončený najväčší konflikt v dejinách ľudstva. Pri tejto príležitosti nezisková organizácia Dukla Destination zorganizovala oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom. Podujatie sa začalo pri pamätníku sovietskej armády vo Svidníku, kde sa prítomní poklonili padlým vojakom. Následne bola pravoslávnym duchovným odslúžená panychída. Prítomní sa presunuli do Domu kultúry, kde sa konala slávnostná akadémia.

Zobrazuje sa DSC_7292.JPG

V programe zazneli známe piesne, ktoré sprevádzali vojakov v čase vojny, ako pieseň „Stepom, stepom“, ktorú zaspievala Evelina Hvaťová, alebo pieseň „V zemľanke“ v podaní Márie Labikovej a Anny Vaňkovej, taktiež zaznela nádherná pieseň „Sinij platoček“ v podaní Haliny Mivkaničovej. Z pódia odznela aj báseň „Krvavé sonety“, ktorú predniesol Ján Uhrík a diváci si mali možnosť vypočuť aj niekoľko vojnových príbehov o tom, ako vojnu videli ženy. To si pripravili recitátorky Oxana Chavková, Ľudmila Ražina, A. Vaňková a M. Labiková. Nechýbali ani inštrumentálne skladby v podaní ZUŠ zo Svidníka, vojenský tanec SZUŠ zo Stropkovaa a v závere potešili „Modlitbou za Slovensko“ žiaci zo ZŠ Karpatská.

Zobrazuje sa DSC_7302.JPG Zobrazuje sa DSC_7390.JPG

Ján Hirčko, zakladateľ Dukla Destination a spoluorganizátor osláv zdôrazňuje, že predovšetkým v tejto dobe je nutné pripomínať si udalosti našej histórie. „Je dôležité, aby sloboda a mier neboli len slová, pretože mnohí preto, aby sme mohli žiť práve v slobodnom svete a v mieri, položili svoje životy. Toto si jednoducho musíme vážiť. Ďakujem aj všetkým, ktorí sa podieľali pri organizovaní Slávnostnej akadémie a taktiež účinkujúcim, ktorí vystupovali bez nároku na honorár v čase pracovného voľna a takýmto spôsobom si uctili pamiatku hrdinov,“ skonštatoval Hirčko.

Zobrazuje sa DSC_7495.JPG                                         Zobrazuje sa DSC_7578.JPG

Na podujatí sa zúčastnil aj vojnový veterán, človek, ktorý bojoval v Karpatsko-duklianskej operácii, 92-ročný pán Ján Jurčišin z Vagrinca. Svojou prítomnosťou prišiel toto podujatie podporiť aj Prvý radca Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Dmitrij Kovaľkov. Pri tejto príležitosti sa a apríli tohto roka v Bratislave stretli riaditeľ Dukla Destination Michal Iľkanin a Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Alexey Leonidovič Fedotov. „Naše spoločné stretnutie hodnotím veľmi pozitívne. Pánovi veľvyslancovi som predstavil našu organizáciu, ktorá sa primárne venuje cestovnému ruchu, ale pravidelne usporadúva aj spomienkové podujatia na hrdinov, ktorí padli pri oslobodzovaní. Poukazujúc aj na to, že v našom meste máme pamätník, kde je pochovaných viac  ako 9000 vojakov, som skonštatoval, že nám naša spoločná história nie je ľahostajná. Približne v hodinovom rokovaní sme taktiež načrtli možnosti vzájomnej spolupráce v oblasti turizmu pod Duklou a dospeli sme k záveru, že tieto aktivity sú zmysluplné a majú veľký význam. Čo sa týka akadémie v Dome kultúry, som rád, že sa zišla skutočná partia ľudí, ktorým záleží na tých, ktorí umierali za nás. Všetkým, ktorí sa podieľali, patrí veľká vďaka“, povedal riaditeľ Michal Iľkanin.

Zobrazuje sa 20170410_122230.jpg

Zdroj: Mesačník DUKLA

Príspevok 72. výročie ukončenia II. svetovej vojny zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
Posledná ampulka morfia https://www.dukladestination.com/posledna-ampulka-morfia/ Fri, 07 Apr 2017 12:34:01 +0000 https://www.dukladestination.com/?p=2686/ Dr. Sóbel sa dozvedel, že ho niekto udal a prezradil, že je Židom prekrsteným začiatkom vojny. Aj keď to druhé nebolo pravdou, lebo prekrstený bol už v 30. rokoch. Dr...

Príspevok Posledná ampulka morfia zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
Dr. Sóbel sa dozvedel, že ho niekto udal a prezradil, že je Židom prekrsteným začiatkom vojny. Aj keď to druhé nebolo pravdou, lebo prekrstený bol už v 30. rokoch. Dr. Sóbel preto urýchlene odišiel z dediny do okolitých lesov, ležiacich vľavo za Ondavou, kde sa ukrýval.

V novembri na Dušičky začali Nemci čistiť terén od partizánov, aby sa títo nespojili s Červenou armádou. Začali vypaľovať šarišské a severozemplínske dediny, ktoré podozrievali zo spolupráce s partizánmi. Dr. Sóbel nepatril k žiadnej partizánskej skupine, no vedel, čo by ho čakalo, keby ho Nemci chytili. Partizáni medzitým odišli na východ, chceli sa prebiť k Červenej armáde. Dodnes si pamätám na cestu, ktorú vyšliapali. Bolo ju vidieť na svahu, tam, kde dnes končí priehrada Domaša.

Partizáni odišli, Dr. Sóbel zostal s tým, že prechod frontu prežije v neďalekých lesoch. V čase, keď Nemci začali vypaľovať prvé dediny, sa stretol s inžinierom Demeterom Kriškom, rodákom z Vyšného Orlíka. Ten evakuoval do Tokajíka, no niekoho z jeho rodiny v Tokajíku zastrelili, preto sa z obavy pred podobným osudom tiež ukrýval v lese. Tak sa začalo ich spoločné putovanie a ukrývanie sa.

V jednu noc ležali v lese pod stromom, keď v tesnej blízkosti začuli rozhovor blížiacich sa Nemcov. Vtedy Dr. Sóbel, obávajúc sa, že ich Nemci chytia, vybral ampulku morfia, ktorú mal uloženú v lekárskej taštičke. Pripravil ju, aby si v prípade, že ich Nemci objavia, mohol morfium okamžite pichnúť, a tak ukončiť svoj život. Kriško ho však prehovoril, aby s tým počkal. Nemci prešli popri nich netušiac, že sa v húštine ktosi ukrýva. Nebezpečenstvo pre utečencov pominulo.

Nepoužitá ampulka nakoniec našla svoje využitie. Po zajatí frontovej línie bolo na rieke Ondave v obci Holčíkovce, vlastne v jej zhorenisku, provizórne obväzište pre ranených sovietskych vojakov, ale i pre obyvateľov, čo sa zachránili ukrytí v lesoch.

Jedného dňa sa Dr. Sóbelovi naskytol strašný obraz. Istý vojak priviedol k nemu koňa so stonajúcim mužom. Na ňom sedel, či skôr ležal sovietsky vojak, ktorému nástražná mína ťažko poranila predkolenia obidvoch nôh. Kamaráti mu chceli pomôcť, vedeli o lekárovi. Raneného vysadili na koňa a aby z neho v šoku nespadol, priviazali ho k sedlu a koňa nasmerovali k Holčíkovciam.

Časť tejto ampulky pichol práve tomuto vojakovi, aby ho zbavil ukrutných bolestí. Aspoň na čas, kým ho jeho druhovia dopravia do najbližšej nemocnice …

Úryvok z knihy Príbehy spod Ondavskej vrchoviny, autor: Aladár Šaláta.

Príspevok Posledná ampulka morfia zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
Poďte, ďity, što vam povim https://www.dukladestination.com/podte-dity-sto-vam-povim/ Tue, 21 Mar 2017 14:48:41 +0000 https://www.dukladestination.com/?p=2609/ Ľudmila Šandalová Psyk Lapyk   Mame doma psyka – biloho Lapyka. A tot naš psyk, bilŷj Lapyk, z radosťov velykov vertyť si chvostykom.   Kvetka v ľitňe rano vstala, čornŷj..

Príspevok Poďte, ďity, što vam povim zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>

Ľudmila Šandalová

Psyk Lapyk

 

Mame doma psyka –

biloho Lapyka.

A tot naš psyk,

bilŷj Lapyk,

z radosťov velykov

vertyť si chvostykom.

 

Kvetka v ľitňe rano vstala,

čornŷj varkoč zapľitala:

„Poď, Lapyku,

bilŷj psyku,

pideme mŷ do dolynŷ,

soloďijuť tam malynŷ.“

Pidskakuje uško bile,

už perešly selo c’ile.

Kvetka i psyk nevelykŷj,

bižať, bižať prez pas’ikŷ,

z dineročkov preveselo.

Zochabyly davno selo.

 

Potim hor’i uzkov stežkov.

Što to, što to pid berežkom?

„Hav, hav,“ vkaže Lapyk zubŷ,

štos’ka s’a mu tam ne ľubyť.

Oj, to ne ja kamarat!

V travi zašelest’iv had.

 

„Poď Lapyku,

tŷ mij psyku,

naj pohlaskam uško bile,

že ňa stražyš rano c’ile

a jes’ virnŷj ku tomu.

Už pideme do domu.“

Príspevok Poďte, ďity, što vam povim zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
Viac ako 30 rokov neznámy osud sovietskeho dôstojníka https://www.dukladestination.com/30-rokov-neznamy-osud-sovietskeho-dostojnika/ Thu, 02 Mar 2017 14:40:31 +0000 https://www.dukladestination.com/?p=2576/ Viac ako tridsať rokov bol neznámy osud sovietskeho dôstojníka, ktorý koncom októbra 1944 padol na okraji obce Kapišová v Údolí smrti. Bola to náhoda, keď sa jedného dňa v roku..

Príspevok Viac ako 30 rokov neznámy osud sovietskeho dôstojníka zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
Viac ako tridsať rokov bol neznámy osud sovietskeho dôstojníka, ktorý koncom októbra 1944 padol na okraji obce Kapišová v Údolí smrti. Bola to náhoda, keď sa jedného dňa v roku 1972 dvaja chlapci hrali pri potoku Kapišovka. Pri hrabaní zeminy našli ľudskú kostru, pri ktorej bol Rad Červenej hviezdy s číslom a gardový odznak „Gvardia“. Tento nález doniesli historikovi Jozefovi Rodákovi do Dukelského múzea. Ten ho zaradil do zbierok múzea. Múzeum sa po určitom čase začalo zaujímať, komu patrí toto vysoké sovietske vyznamenanie a obrátilo sa na Veľvyslanectvo Sovietskeho zväzu v Prahe. Za krátky čas prišla odpoveď: „Podľa archívnych údajov Ministerstva obrany ZSSR bol Radom červenej hviezdy číslo 352230 vyznamenaný Pavel Andrejevič Tolsteľ, narodený v roku 1913.“

V roku 1979 boli jeho telesné pozostatky prenesené ku dvom symbolickým tankom na začiatku dediny, ktoré sú súčasťou skanzenu Dukelského múzea. Tu mu svidnícki zväzáci postavili náhrobný pomník. Pri slávnostnom odhalení pomníka bol prítomný aj jeho brat Michal s manželkou.

 

Úryvok z knihy Vojnová minulosť zaviata časom, autor: Jozef Rodák.

Príspevok Viac ako 30 rokov neznámy osud sovietskeho dôstojníka zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
Nesmrteľný dukliansky bojovník https://www.dukladestination.com/nesmrtelny-dukliansky-bojovnik/ Tue, 31 Jan 2017 13:36:15 +0000 https://www.dukladestination.com/?p=2397/ V dedine Ladomírov pri Snine sa v roku 1919 narodil nesmrteľný dukliansky bojovník Peter Roškanin. Keď sa začala karpatsko-duklianska operácia, ako veliteľ batérie sa zúčastnil jej bojov od samého začiatku...

Príspevok Nesmrteľný dukliansky bojovník zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
V dedine Ladomírov pri Snine sa v roku 1919 narodil nesmrteľný dukliansky bojovník Peter Roškanin.

Keď sa začala karpatsko-duklianska operácia, ako veliteľ batérie sa zúčastnil jej bojov od samého začiatku. V druhej polovici októbra bola jeho mínometná jednotka presunutá k dedine Vyšná Pisaná, kde v tom čase prebiehali ťažké boje čs. vojakov. Jedného sychravého dňa v jeho blízkosti preletel delostrelecký granát a nastal obrovský výbuch. Črepiny sa rozleteli, jedna Petrovi odtrhla ľavú ruku a druhá črepina zasiahla pravú nohu. Následkom ťažkého zranenia padol do hlbokého bezvedomia. Prišli zdravotníci, a keď nejavil známky života, nahlásili veliteľovi delostreleckej jednotky, že Roškanin padol smrťou chrabrých. Štábny pisár zapísal Petra do knihy mŕtvych. O krátky čas ho našiel vojak Turik, ktorá dovážal náboje do prvej línie. Keď Peter prekonal prvý šok, prebral sa. Turik zistil, že žije, rozrezal nožom uniformu, zastavil krvácanie, zabalil ho do vojenskej pláštenky a odviezol ho na poľné obväzisko. Ostal teda nažive, ale z jeho jednotky o tom nik nevedel.

Ešte v ten deň vojaci z pohrebnej čaty našli odtrhnutú ruku, zakrvavenú uniformu a v jej vrecku osobný doklad. Boli si istí,  že Petra delostrelecký granát roztrhal na kusy, a tak ho pochovali. Takto sa na duklianskom cintoríne objavil ďalší hrob s konkrétnym menom.

V povojnových rokoch Peter Roškanin často chodil na Duklu sám alebo s rôznymi delegáciami. Raz hľadal na cintoríne padlého spolubojovníka a prezeral si jednotlivé náhrobné kamene. Zrazu sa pri jednom zastavil a zmeravel. Medzi pochovanými bolo i jeho meno s presným dátumom, kedy bol ranený. Bola tam pochovaná jeho ruka, ktorú tam uložila pohrebná jednotka. Po tejto príhode sa Peter listom obrátil na Vojenský historický ústav v Prahe, v ktorom vysvetlil, ako došlo k jeho zraneniu a požiadal o vymazanie svojho mena z náhrobku. Na základe týchto údajov v roku 1965 bolo jeho meno z náhrobného kameňa vymazané.

                  Foto: Norbert Grosz

Príspevok Nesmrteľný dukliansky bojovník zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
Červenŷj bereh https://www.dukladestination.com/cervenyj-bereh/ Wed, 18 Jan 2017 12:36:40 +0000 https://www.dukladestination.com/?p=2345/ Peklo začalo o jedenadc’atij hodyňi v noči. Odrazu velykŷj hukot i rev z hromovov sylov zaľih dolynu. Letadla už tu! Ľitajut, kružat ponad selo, puščajuť zhorŷ peršŷ bombŷ. BUM! BUM!..

Príspevok Červenŷj bereh zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>

Peklo začalo o jedenadc’atij hodyňi v noči. Odrazu velykŷj hukot i rev z hromovov sylov zaľih dolynu. Letadla už tu! Ľitajut, kružat ponad selo, puščajuť zhorŷ peršŷ bombŷ. BUM! BUM! BUM! „Joj, joj! Vťikajme!“ strašne vyskaňa, plač s’a ozŷvať z každoho dvora. Temnu cholodnu nič pretynať žalostnŷj gr’avk. Ľude vŷbihujuť zo svojich chŷž i vťikajuť bez rozmŷslu na všŷtkŷ bokŷ. Jednŷ – smerom na Jurkovu Voľu, ale tam najstrašňiše. Druhŷ – hor’i ponad chŷžŷ jak temetiv – pid Jadlovu. Bombŷ, jedna popry druhij padajuť ponad Ondavu, na chŷžŷ, na drahu, do poľa. Kuľi svysťať, puščajuť i fosforovŷ bombŷ. Keď letyť fosfor, c’ile nebo je osvitlene, vydno jak za biloho dňa.

Mar’ča vťikať hor’i zahorodov, što jej nohŷ starčať a potim, čerez Červenŷj bereh dale ku ľisu. Otec’ zboku rozmachuje rukamy: „Mar’čo tadŷ, tadŷ!“ Je tma, nohŷ s’a zapľitajuť, strach jich išči vece poputav. Upala, pošpontala s’a na travi. Koľino micno bolyť, naisňi je zderte, ale ona ne smotryť, vstavať. Všŷtkŷ vťikajuť dale pid Jadlovu.

„Hŷbaj hev, Mar’čo, tu s’a skrŷjeme!“ otec’ ju ťahať za ruku do potoka. Velyka voda tam vŷmŷla šŷrše korŷto popid bereh. Vchodžajuť tam, do tunela, pid kor’iňa staroj hruškŷ. Mar’ča očima hľadať, chto už tu. Ňaňo, sestra Iľa, šovgor Mytro.A de ostatňi? De mama? De Haňa? Myž’o? Rukŷ od bolota, koľino ju micno peče, celŷm ťilom lomcuje tr’aška: „Ňaňu, ja s’a barz boju,“ – v korči styskať hrubu zroblenu ruku, prytuľuje s’a pid pleče velykomu, micnomu chlopovy – svojomu ňaňkovy.

„Ne bij s’a, ďityno, ne bij, tu s’a nam nič ne stane… smoť už stychlo!“

Letadla odleťily. Ci to už može konec?’ Ci to perestaly bombardovaty? Ne odvažujuť s’a nič robyty, ne vychodžajuť zo skrŷš, čekajuť što bude dale. Je cholodno, a do rana daleko. V tim strachu jich ne napalo vz’aty dašto tepľiše na sebe. Iľa s’a z velykŷm strachom vertať po plachtŷ ku svojij chŷžy, vŷbere jich z voza, prypravlenoho na evakuaciju i vťikať nazad ku skrŷšy, žebŷ s’a mohly do nych zavyty.

Lem na korotkŷj čas si vŷdŷchly. A nazad všŷtko odznova s’a opakuje. Znovu bombardujuť! Vojna! Jake to strašne! Bože, koly toto skinčiť!? Koly všŷtko stychne?Daj, žebŷ už bŷlo rano!

Žalostnŷj plač, pros’bŷ do samŷch nebes, jak kibŷ osyroťily, perevaľovaly s’a u verlyšskij dolyňi nevŷslŷšanŷ do peršoho rozbrŷsku sonc’a. Try abo štyry raz obertaly letadla smerom na Poľsko i nazad. Dopovnyly bombŷ, žebŷ c’ilu nič nemyloserdno pustošŷly selo.

Príspevok Červenŷj bereh zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
Mesto Svidník https://www.dukladestination.com/mesto-svidnik/ Thu, 01 Dec 2016 12:16:43 +0000 https://www.dukladestination.com/?p=2114 Mesto Svidník je okresným mestom na severovýchode Slovenska, ktoré má v súčasnosti viac ako 11 300 obyvateľov. Svidník je administratívnym, hospodárskym, kultúrnym, rekreačným a športovým centrom regiónu. Má významnú polohu..

Príspevok Mesto Svidník zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
Mesto Svidník je okresným mestom na severovýchode Slovenska, ktoré má v súčasnosti viac ako 11 300 obyvateľov. Svidník je administratívnym, hospodárskym, kultúrnym, rekreačným a športovým centrom regiónu. Má významnú polohu na ceste Vyšný Komárnik – Barwinek, najväčší priechod zo Slovenskej republiky do Poľska, ale má tiež strategické umiestnenie na ceste Via Carpatia, ktorá prechádza cez Litvu, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko až do Grécka a nazýva sa tiež cestou budúcnosti pre východnú Európu.

270px-okres_svidnik

S mestom Svidník sa historicky spájajú obe svetové vojny, ktorých zásah mal veľký vplyv na vývoj územia. Na podnet arm. gen. L. Svobodu sa podarilo v meste postaviť barakovú nemocnicu (odovzdaná do užívania v roku 1947) a za podpory generála ako prezidenta ČSSR sa začala budovať aj nemocnica s poliklinikou, ktorá do teraz nesie čestný názov Nemocnica arm. gen. Ludvíka Svobodu. Jeho socha v nadživotnej veľkosti je dominantou centra Svidníka, zároveň je jedinou v strednej Európe.

sam_4987

Mesto a okolité obce sa síce nevyznačujú honosnými a umelecky bohatými svetskými stavbami, o to viac však sakrálnymi, murovanými a najmä drevenými, v ktorých sa naplno prejavil génius miestneho ľudového staviteľstva. Jedenásť drevených chrámov východného obradu v regióne, najviac na východnom Slovensko, je v kategórii národných kultúrnych pamiatok. V okrese Svidník máme unikáty ako je chrám sv. Michala v Ladomirovej, ktorý je postavený bez jediného klinca alebo drevený gréckokatolícky chrám sv. Mikuláša v Bodružali, ktorý je jeden z najstarších drevených chrámov na Slovensku. Oba tieto drevené chrámy sú zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

kostol-ladomirova                                         bodruzal_2

Medzi národné kultúrne pamiatky patria aj Pamätník Československej armády na Dukle s areálom a Pamätník Sovietskej armády vo Svidníku s cintorínmi. V Hunkovciach je cintorín padlých nemeckých vojakov v druhej svetovej vojne.

Mesto Svidník a jeho okolie ponúka svojim návštevníkom množstvo zaujímavých aktivít, ktoré umocňujú zážitok z prírodných a kultúrnych krás tohto regiónu. Oboznámte sa s možnosťami miestnych atrakcií na našom webe v sekcii „Tipy na výlet“ a využite svoj pobyt v tomto kraji naplno. Pomôcť pri orientácii a spoznávaní unikátnych miest tohto regiónu Vám môže aj webový portál virtualtravel, na ktorom sa nachádza niekoľko panoramatických záberov atrakcií v meste a jeho okolí.

virtualtravel

Príspevok Mesto Svidník zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
Karpatsko-duklianska operácia https://www.dukladestination.com/karpatsko-duklianska-operacia/ Thu, 24 Nov 2016 09:28:11 +0000 https://www.dukladestination.com/?p=2102 … Ani po štyroch dňoch urputných bojov sa línia frontu v priestore Nižného Komárnika neposunula ani o meter dopredu. Veliteľ frontu maršal I. S. Konev, po dôkladnom rozbore neúspechov, nariadil..

Príspevok Karpatsko-duklianska operácia zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
… Ani po štyroch dňoch urputných bojov sa línia frontu v priestore Nižného Komárnika neposunula ani o meter dopredu. Veliteľ frontu maršal I. S. Konev, po dôkladnom rozbore neúspechov, nariadil 38. armáde ako zdokonaliť útočnú činnosť. Generál K. S. Moskalenko plne rešpektoval jeho nariadenie a pripravil nový útok. Rozhodol sa premiestniť smer hlavného úderu namiesto na Nižnú Polianku – Stropkov na úsek Kapišová a Svidník. Útok mali uskutočniť jednotky 67. streleckého zboru s 1. čs. armádnym zborom. Prielom sa predpokladal na úzkom päťkilometrovom úseku medzi dedinou Svidnička a horou Javira.

img_20161124_102521

Dňa 18. októbra 1944 v dopoludňajších hodinách československé jednotky dokončovali rozmiestňovanie v nových postaveniach. Pred nimi bola zalesnená hora Javira a vľavo od nej hora Hrabov a ďalšie vrcholy. Nadchádzala nová séria urputných bojov s nepriateľom, ktorého vojaci, ako vypovedal jeden z nemeckých zajatcov, dostali rozkaz brániť svoje postavenie do posledného muža.

img_20161124_100058

V priestore Javiry, kde bol presunutý aj čs. armádny zbor, sa dňa 22. októbra prudko bojovalo. Paľba delostrelectva oboch strán, mínometov, sovietskych raketometov, ručných zbraní sa v niektorých minútach zlievala do takého hukotu, akoby v Karpatoch zúrila najväčšia búrka. Hneď na druhý deň 23. októbra naďalej prebiehali obojstranné paľby a ich intenzita bola nepretržitá. Len čo streľba na jednom úseku prestala, na druhom sa začala. Zem od výbuchov bola doslova rozoraná. Po tom všetkom útočiace jednotky nedosiahli nijaké významné úspechy. Nový útok sa mal začať 26. októbra a z tohto dôvodu menili naše jednotky nový smer postupu. Presun sa začal dňa 24. októbra v popoludňajších hodinách za silného dažďa, pred ktorým sa nedalo ukryť. Bola hustá hmla, vojaci v tme postupovali v zástupe, navzájom sa kvôli orientácii osvetľovali ručnými baterkami, ktoré sotva osvietili iba predchádzajúceho vojaka. V týchto ukrutných podmienkach sa nedalo zachytiť o nejaký orientačný bod. Tento strašný pochod, inak sa ho ani nedalo nazvať, skončil až ráno o šiestej hodine dňa 25. októbra. …

Príspevok Karpatsko-duklianska operácia zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
Podporučík Alois Fröhlich – „Umírám na prahu své vlasti…“ https://www.dukladestination.com/podporucik-alois-froehlich-umiram-prahu-sve-vlasti/ Mon, 14 Nov 2016 10:24:20 +0000 https://www.dukladestination.com/?p=2059 V noci 6. října 1944 jen několik desítek metrú před státní hranici Československé republiky umírá po explozi německé mínometné střely podporučík dělostřelectva Alois Fröhlich, příslušník československé zahraniční armády, důstojník a..

Príspevok Podporučík Alois Fröhlich – „Umírám na prahu své vlasti…“ zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
V noci 6. října 1944 jen několik desítek metrú před státní hranici Československé republiky umírá po explozi německé mínometné střely podporučík dělostřelectva Alois Fröhlich, příslušník československé zahraniční armády, důstojník a vlastenec.

Přišel bojovat za svoji vlast bez ohledu na odříkaní, obavy o rodinu, manželku a vzdálenost, kterou musel ze svého domova absolvovat, aby prošel Francii, Velkou Británii a nakonec přijel do Sovětského svazu. Únor 1948 ho za příchod na frontu ze Západu odsoudil k zapomenutí nehledě na to, že ho v Karpatech dostihla smrt. Po více než sedmdesáti letech se můžeme díky této publikaci seznámit s jeho osudem a odčinit tak morální dluh, který mu naše společnost za hrdinství a odhodlání dluží.

alois-frohlichh

Očitým svědkem smrti podporučíka Aloise Fröhlicha se na Dukle stal štábní kapitán dělostřelectva Jan Ploner, který na osudný deň vzpomínal: … „Ve večerních hodinách 6. října jsme se společně s nadporučíkem Oldřichem Ševčíkem, podporučíkem Aloisem Fröhlichem a jedním mladým samopalníkem, jehož jméno si již po letech bohužel nepamatuji, vyrazili směrem k Vyšnému Komárniku. Chtěli jsme se lépe zorientovat v terénu a naplánovat, kudy budeme druhý den s naším oddílem postupovat. Vše jsme si ujasnili, a vyrazili jsme zpět k našim pozicím. Rychle se smrákalo, a nechtěli jsme zůstat v noci v prostoru, který jsme dobře neznali a netušili jsme, zda se tam nepohybuje nepřítel. Šli jsme po silnici nedaleko státní hranice, když vtom se stalo něco naprosto neočekávaného. Voják, který nás doprovázel, z ničeho nic škrtl zapalovačem a začal si připalovat cigaretu. Ihned jsem si uvědomil, že plamen ze zapalovače musí být vidět stovky metrů daleko a že nás tak mohou Němci zpozorovat a zaměřit nás. Zařval jsem na něj, ať cigaretu okamžitě zhasne, ale už bylo pozdě. Během několika vteřin kolem nás začaly dopadat miny a jejich střepiny ničily všechno živé. Pokoušeli jsme se krýt, ale nebylo nám to mnoho platné. Pojednou jsem ucítil strašlivou bolest v noze, zníž mi střepina vytrhla velký kus masa. Nedaleko sebe jsem slyšel stenání, které bylo neklamným důkazem toho, že nepřítel mířil dobře a nebyl jsem raněn sám. Pak se všechno začalo propadat do tmy. Ztratil jsem hodně krve a upadl jsem do bezvědomí. Teprve mnohem později jsem se dozvědel, že mě ruští zdravotníci evakuovali do týlové nemocnice tak rychle, že to naši ani nezaznamenali a protože mě nenašli, domnívali se, že jsem padl a miny mě úplně roztrhaly. Bylo to pochopitelné. Dopad onoho mínometného přepadu byl totiž děsivý. Kromě mě byl totiž raněn i Olda Ševčík a onen nešťastný samopalník. Nejhůře však dopadl Lojza Fröhlich, kterého nepřátelská střepina připravila o život. Odešel v něm nejen vynikajíci důstojník a velký vlastenec, ale i hrozně fajn chlap, ktorého měli všichni, kdo ho znali, moc rádi. …

 

Príspevok Podporučík Alois Fröhlich – „Umírám na prahu své vlasti…“ zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
O projekte https://www.dukladestination.com/projekte-dukla-destination/ Wed, 13 Jul 2016 12:35:14 +0000 https://www.dukladestination.com/?p=1285 Cieľom neziskovej organizácie DUKLA DESTINATION je spájať subjekty, ktorým záleží na rozvoji regiónu pod DUKLOU a aktívne propagovať hodnoty tejto destinácie doma i v zahraničí.

Príspevok O projekte zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>
Nezisková organizácia DUKLA DESTINATION chce spájať subjekty, ktorým záleží na rozvoji regiónu pod DUKLOU a aktívne propagovať hodnoty tejto destinácie doma i v zahraničí.

 

Geografická poloha regiónu, ľudové tradície a remeslá, krása okolitej prírody, drevené chrámy svetového dedičstva UNESCO a história bojov z 2. svetovej vojny robia toto mystické miesto atraktívne pre nadšencov túžiacich po zážitkoch z celého sveta.
Rozhodli sme sa tento unikátny potenciál prešovského regiónu uchopiť a budovať produkty cestovného ruchu, ktorými pomôžeme okrem iného i k zvýšeniu zamestnanosti v regióne, prinavráteniu aktívneho životného štýlu občanom a to najmä vďaka zachovávaniu dedičstva našich predkov a prírodného potenciálu v tejto destinácii. 

 

NAŠA VÍZIA:

Táto nezisková organizácia je ešte mladá. Veľmi dobre si uvedomujeme, že sme na úplnom začiatku behu na dlhú trať. A práve tento fakt je pre nás vášňou, ktorá nás ženie vpred. Neziskovú organizáciu sme založili pred necelým rokom a to s jasnou víziou postupných a konkrétnych krokov, ktoré chceme naplniť, aby bol tento ambiciózny projekt v čase úspešný.

 

NAPÍSALI O NÁS:

OFICIÁLNY KONTAKT:

Subjekt:
DUKLA DESTINATION n.o.
IČO: 45747504
Ul. Sovietskych hrdinov 165
08901 Svidník

NFNO: Nezisková organizácia
Názov NFNO: Nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby
Dátum vzniku: 5.8.2015

Príspevok O projekte zobrazený najskôr Dukla Destination.

]]>