1

Mesto Svidník

Mesto Svidník je okresným mestom na severovýchode Slovenska, ktoré má v súčasnosti viac ako 11 300 obyvateľov. Svidník je administratívnym, hospodárskym, kultúrnym, rekreačným a športovým centrom regiónu. Má významnú polohu na ceste Vyšný Komárnik – Barwinek, najväčší priechod zo Slovenskej republiky do Poľska, ale má tiež strategické umiestnenie na ceste Via Carpatia, ktorá prechádza cez Litvu, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko až do Grécka a nazýva sa tiež cestou budúcnosti pre východnú Európu.

270px-okres_svidnik

S mestom Svidník sa historicky spájajú obe svetové vojny, ktorých zásah mal veľký vplyv na vývoj územia. Na podnet arm. gen. L. Svobodu sa podarilo v meste postaviť barakovú nemocnicu (odovzdaná do užívania v roku 1947) a za podpory generála ako prezidenta ČSSR sa začala budovať aj nemocnica s poliklinikou, ktorá do teraz nesie čestný názov Nemocnica arm. gen. Ludvíka Svobodu. Jeho socha v nadživotnej veľkosti je dominantou centra Svidníka, zároveň je jedinou v strednej Európe.

sam_4987

Mesto a okolité obce sa síce nevyznačujú honosnými a umelecky bohatými svetskými stavbami, o to viac však sakrálnymi, murovanými a najmä drevenými, v ktorých sa naplno prejavil génius miestneho ľudového staviteľstva. Jedenásť drevených chrámov východného obradu v regióne, najviac na východnom Slovensko, je v kategórii národných kultúrnych pamiatok. V okrese Svidník máme unikáty ako je chrám sv. Michala v Ladomirovej, ktorý je postavený bez jediného klinca alebo drevený gréckokatolícky chrám sv. Mikuláša v Bodružali, ktorý je jeden z najstarších drevených chrámov na Slovensku. Oba tieto drevené chrámy sú zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

kostol-ladomirova                                         bodruzal_2

Medzi národné kultúrne pamiatky patria aj Pamätník Československej armády na Dukle s areálom a Pamätník Sovietskej armády vo Svidníku s cintorínmi. V Hunkovciach je cintorín padlých nemeckých vojakov v druhej svetovej vojne.

Mesto Svidník a jeho okolie ponúka svojim návštevníkom množstvo zaujímavých aktivít, ktoré umocňujú zážitok z prírodných a kultúrnych krás tohto regiónu. Oboznámte sa s možnosťami miestnych atrakcií na našom webe v sekcii „Tipy na výlet“ a využite svoj pobyt v tomto kraji naplno. Pomôcť pri orientácii a spoznávaní unikátnych miest tohto regiónu Vám môže aj webový portál virtualtravel, na ktorom sa nachádza niekoľko panoramatických záberov atrakcií v meste a jeho okolí.

virtualtravel

Zatvoriť
Stiahnite si mobilného sprievodcu regiónom App Store App Store Google Play Google Play