Táto udalosť už prebehla.Zatvoriť
118650628_1811530099002358_8556072601000877974_n
13 sep

Deň ľudových tradícií a PIROHY 2020

SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku už tradične pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva pripravuje Deň ľudových tradícií spojený s medzinárodnou súťažou vo varení pirohov. Podujatie DEKD vzniklo na popularizáciu miestneho kultúrneho dedičstva z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie, koná sa každý rok v mesiaci september približne v 50 štátoch Európy. Deň ľudových tradícií sa uskutoční pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja PaedDr. Milana Majerského, PhD. Jeho spoluorganizátormi sú Mesto Svidník, OZ Rusínsko-ukrajinská iniciatíva a Zväz Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky.

Pozývame Vás, milovníci folklóru, remesiel a tradičných jedál!
Deň ľudových tradícií a Pirohy 2020 sa uskutočnia v areáli svidníckeho skanzenu 13. septembra 2020 (nedeľa) od 9.00 do 18.00 hod.
Program podujatia:
9.00 h – SVÄTÁ LITURGIA v drevenom chráme sv. Paraskievy z 18. storočia
(kantorský spev z obce Jarabina)
14.00 h – slávnostné otvorenie 25. ROČNÍKA medzinárodnej súťaže PIROHY 2020
pestrý folklórno-etnografický program

O veselú atmosféru sa postarajú: ŽSSk POĽANA z Jarabiny, ĽH STRUNKA a Dominika ŠUŤÁKOVÁ, MSSk Svidnícki Heligonkári, skupina H R D Z A. Súčasťou podujatia bude výstava prác študentov SPŠ Svidník, prezentácia tradičnej remeselnej výroby, ponuka včelích produktov, drobnochovateľská výstava. Nezabudli sme ani na rodiny s deťmi, a tak pre tých najmenších sme pripravili zábavu na kreatívnom ihrisku a možnosť jazdy na koni. Všetci návštevníci podujatia sa budú môcť občerstviť vo furmanskej krčme, zapojiť sa do tomboly a vyhrať atraktívne ceny.
Pirohy – „pyrohy“, „perohy“ sú dodnes obľúbeným domácim jedlom v regiónoch východného Slovenska. Nechýbajú v ponuke miestnych hotelov, reštaurácií, pohostinstiev a hostia ich radi jedia. Preto neoddeliteľnou a najlákavejšou časťou pestrého programu, tak ako každý rok, bude medzinárodná súťaž v príprave pirohov, tento raz už jej jubilejný 25. ročník, a taktiež budú pirohy od župana a primátorky.
Zmena programu vyhradená.

Vstupné: 4,00 €, deti 3 – 12 rokov: 1,00 €, deti do 3 rokov a osoby ZŤP – zdarma.

Svojou účasťou na podujatí dávate súhlas na zverejňovanie fotografií z podujatia.
Hlavný sponzor podujatia: STANISLAV OBICKÝ – honorárny konzul Ukrajiny v Slovenskej republike. Sponzori: poslanci PSK JÁN HIRČKO, PETER PILIP, JÁN VOOK.

Podujatie sa bude konať v zmysle protiepidemiologických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR a nariadení generálneho riaditeľa SNM. Prosíme Vás o trpezlivosť a pochopenie pri dodržiavaní opatrení.

Viac info:

Vstupné:

Dospelí4.00 €
Deti1 €

Fotografie:

Adresa:

Skanzen ukrajinsko-rusínskej kultúry - Svidník, Svidník

Zatvoriť
Stiahnite si mobilného sprievodcu regiónom App Store App Store Google Play Google Play