Táto udalosť už prebehla.Zatvoriť
86766298_1628365063985530_2246734518234906624_n
28 feb

Stratené drevené cerkvi severovýchodného Slovenska

Koncom roka 2019 sa objavila kniha venovaná dreveným chrámom severovýchodného Slovenska, ktoré sú právom považované za vrchol ľudovo-umeleckej a architektonickej tvorivosti našich predkov. Avšak publikácia Stratené drevené cerkvi severovýchodného Slovenska zachytáva chrámy, ktoré už dnes nenájdeme. Niektoré boli zničené počas 1. a 2. svetovej vojny, iné vyhoreli alebo ich zamenili murovanými, v lepšom prípade boli zachránené prevezením na iné miesto. Autormi unikátnej slovensko-ukrajinskej publikácie sú doc. Mychajlo Syrochman, CSc., výtvarník, kunstológ, filológ, bádateľ drevenej architektúry a doc. PhDr. Jaroslav Džoganík CSc., vysokoškolský pedagóg, literárny kritik, tlmočník, prekladateľ a v súčasnosti riaditeľ Slovenského národného múzea – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku.
Odborno-populárna publikácia zahŕňa 41 objektov doplnených o archívnu fotodokumentáciu Volodymyra Sičynského, Floriána Zapletala, Kornela Divalda, Rudolfa Hůlku, Josefa Vydru, Josefa Poláka, Josefa Řeřichu, Volodymyra Zalozieckeho a i.
Publikáciu vydalo OZ Rusínsko-ukrajinská iniciatíva a z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 80-stranová publikácia vyšla v náklade 300 ks.

OZ Rusínsko-ukrajinská iniciatíva Vás srdečne pozývajú na prezentáciu knihy Mychajla Syrochmana a Jaroslava Džoganíka Stratené drevené cerkvi severovýchodného Slovenska dňa 28. februára 2020 o 15.30 hod. v sále SNM – Múzea ukrajinskej kultúry.

Fotografie:

Adresa:

SNM – Múzeu ukrajinskej kultúry

Zatvoriť
Stiahnite si mobilného sprievodcu regiónom App Store App Store Google Play Google Play