Táto udalosť už prebehla.Zatvoriť
Známky výstava cover
7 - 22 sep

Skvosty východu v známkovej tvorbe Františka Horniaka

V roku 2006 pri príležitosti stého výročia narodenia národného umelca Dezidera Millyho významný slovenský rytec a výtvarník František Horniak vybral obraz Krivý jarok na tvorbu poštovej známky. Tak vznikla poštová známka, ktorej inaugurácia sa konala práve v Galérii Dezidera Millyho. Päťfarebná rytecká transkripcia získala prvé miesto v ankete o najkrajšiu poštovú známku za rok 2006, cenu generálneho riaditeľa Slovenskej pošty za najkrajšiu známku a cenu ministra za najkrajšiu rytinu známky. O dva roky neskôr sa v národopisnej expozícii SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku uskutočnil sviatočný akt krstu nových slovenských poštových známok z emisie Krásy našej vlasti: Drevený chrám Dobroslava a Drevený chrám Hervartov. V tom istom roku boli tieto národné kultúrne pamiatky zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Početné zastúpenie skvostov východného Slovenska v známkovej tvorbe Františka Horniaka svedčí o jeho spolupatričnosti a súžití s týmto krajom.
Výstava Skvosty východu v známkovej tvorbe Františka Horniaka je obsahovo jedinečná a príťažlivá. Výstavný projekt prezentuje umelcovu tvorbu v priestoroch Galérie Dezidera Millyho vo Svidníku s početným zastúpením ryteckých prepisov práve z východoslovenského regiónu v pôsobivej syntéze vynikajúcich obrazov výtvarných velikánov a majstrovských rytín, následne líniových rozkresieb i samostatných známok. Návštevníci majú možnosť vytvoriť si obraz cesty od obrazovej predlohy k samotnej poštovej známke.
František Horniak patrí medzi popredných svetových rytcov poštových známok, za realizáciu ktorých Slovenská pošta, a.s., získala množstvo prestížnych medzinárodných ocenení.
Otvorenie výstavy sa uskutoční dňa 7. septembra 2017 (štvrtok) o 14:00 hod. a výstava potrvá do 22. októbra 2017.

Vstupné:

Zadarmo

Fotografie:

Adresa:

Galéria Dezidera Millyho, Partizánska 45, 089 01 Svidník

Zatvoriť
Stiahnite si mobilného sprievodcu regiónom App Store App Store Google Play Google Play